Premier League topscorer

Hviderusland
# Spiller Klub Mål
1 Dembo Darboe Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 19
2 Andrey Solovei GomelGomel 18
3 Maksim Skavysh Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 13
- Stanislav Bilenkyi Dynamo BrestDynamo Brest 13
4 Ablaye Vieux M'Bengue Dinamo MinskDinamo Minsk 10
5 Denis Laptev Rukh BrestRukh Brest 9
- Ruslan Teverov FK VitebskFK Vitebsk 9
- Steven Alfred FK SlutskFK Slutsk 9
6 Dmitri Gomza GomelGomel 8
- Dmitri Komarovski IslochIsloch 8
- Dmytro Yusov BATE BorisovBATE Borisov 8
- Francis Narh Slavia MozyrSlavia Mozyr 8
7 Artem Kontsevoy Rukh BrestRukh Brest 7
- Dmitri Sasin FK SlutskFK Slutsk 7
- Jean-Morel Poe Dinamo MinskDinamo Minsk 7
- Michael Lopez FC MinskFC Minsk 7
- Pavel Sedko Dynamo BrestDynamo Brest 7
- Roman Gribovskiy Neman GrodnoNeman Grodno 7
- Vadim Pobudej GomelGomel 7
8 Dmitri Antilevski Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 6
- Egor Bogomolskiy FC MinskFC Minsk 6
- Nikolay Signevich BATE BorisovBATE Borisov 6
- Pavel Nekhaychik BATE BorisovBATE Borisov 6
- Shakhboz Umarov BATE BorisovBATE Borisov 6
- Vladislav Klimovich Dinamo MinskDinamo Minsk 6
9 Aleksandr Ksenofontov FK VitebskFK Vitebsk 5
- Aleksey Butarevich FK SlutskFK Slutsk 5
- Daniel Sosah IslochIsloch 5
- Evgeni Barsukov Slavia MozyrSlavia Mozyr 5
- Igor Ivanovic Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 5
- Kirill Leonovich FC SmorgonFC Smorgon 5
- Oleksandr Vasyliev GomelGomel 5
- Roman Pasevich FC SmorgonFC Smorgon 5
- Stanislav Dragun BATE BorisovBATE Borisov 5
- Vladislav Vasiljev Energetik-BGUEnergetik-BGU 5
- Wanderson FK VitebskFK Vitebsk 5
- Yurii Habovda Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 5
10 Adama Diallo Energetik-BGUEnergetik-BGU 4
- Aleksandr Dzhigero Neman GrodnoNeman Grodno 4
- Aleksandr Shestyuk Dynamo BrestDynamo Brest 4
- Anton Putsila Dinamo MinskDinamo Minsk 4
- Arseny Kontsedaylov FK SlutskFK Slutsk 4
- Denis Grechikho Rukh BrestRukh Brest 4
- Evgeniy Yablonski BATE BorisovBATE Borisov 4
- Gleb Zherdev Slavia MozyrSlavia Mozyr 4
- Ivan Bakhar Dinamo MinskDinamo Minsk 4
- Jakov Filipovic BATE BorisovBATE Borisov 4
- Julio Cesar FK VitebskFK Vitebsk 4
- Pavel Savitskiy Rukh BrestRukh Brest 4
- Vladislav Lozhkin Dinamo MinskDinamo Minsk 4
- Vladislav Morozov IslochIsloch 4
- Vsevolod Sadovskiy Rukh BrestRukh Brest 4
- Yegor Zubovich Neman GrodnoNeman Grodno 4
11 Aleksandr Sachivko Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 3
- Andrey Yakimov Neman GrodnoNeman Grodno 3
- Artem Bykov Dinamo MinskDinamo Minsk 3
- Artem Vaskov GomelGomel 3
- Cedric Kouadio Neman GrodnoNeman Grodno 3
- Diego Carioca FK VitebskFK Vitebsk 3
- Egor Filipenko Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 3
- Kirill Premudrov Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 3
- Kirill Vergeichik FK SlutskFK Slutsk 3
- Kirill Zinovich FC MinskFC Minsk 3
- Maksym Sliusar Slavia MozyrSlavia Mozyr 3
- Nemanja Milic BATE BorisovBATE Borisov 3
- Nikita Nikolaevich Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 3
- Oleg Patotski IslochIsloch 3
- Oleksandr Noyok Rukh BrestRukh Brest 3
- Pavel Klenje Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 3
- Roman Davyskiba Dinamo MinskDinamo Minsk 3
- Roman Paparyga Energetik-BGUEnergetik-BGU 3
- Shahrom Samiev Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 3
- Shakhzod Ubaydullaev Energetik-BGUEnergetik-BGU 3
- Valon Ahmedi Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 3
- Yevgeniy Shevchenko Rukh BrestRukh Brest 3
- Yuri Kendysh Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 3
12 Alan Aussi Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 2
- Aleksei Ivanov FC MinskFC Minsk 2
- Aleksey Legchilin Neman GrodnoNeman Grodno 2
- Alimardon Shukurov Neman GrodnoNeman Grodno 2
- Andriy Batsula Dinamo MinskDinamo Minsk 2
- Anton Matveenko FK VitebskFK Vitebsk 2
- Anton Suchkov Neman GrodnoNeman Grodno 2
- Ariagner Smith Sputnik RechitsaSputnik Rechitsa 2
- Arseni Bondarenko FC SmorgonFC Smorgon 2
- Artem Rakhmanov Rukh BrestRukh Brest 2
- Artem Vasilyev Energetik-BGUEnergetik-BGU 2
- Bobur Abdukhalikov Energetik-BGUEnergetik-BGU 2
- Denis Gruzhevskiy Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 2
- Denis Levitskiy GomelGomel 2
- Dennis Tetteh Slavia MozyrSlavia Mozyr 2
- Djordje Ivanovic Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 2
- Dmitri Aliseyko FC MinskFC Minsk 2
- Dmitri Latykhov Dinamo MinskDinamo Minsk 2
- Elis Bakaj Rukh BrestRukh Brest 2
- Evgeni Kozel Sputnik RechitsaSputnik Rechitsa 2
- Eze Okeuhie Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 2
- Gleb Rassadkin FK VitebskFK Vitebsk 2
- Igor Stasevich Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 2
- Igor Tymonyuk Slavia MozyrSlavia Mozyr 2
- Ivan Dibango IslochIsloch 2
- Kiril Pechenin Rukh BrestRukh Brest 2
- Lazar Sajcic GomelGomel 2
- Leonid Kovel FC SmorgonFC Smorgon 2
- Maksim Sanets Sputnik RechitsaSputnik Rechitsa 2
- Milos Satara Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 2
- Nikita Melnikov Slavia MozyrSlavia Mozyr 2
- Nikita Naumov Dinamo MinskDinamo Minsk 2
- Nikita Nekrasov GomelGomel 2
- Nikola Antic Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 2
- Pavel Zabelin Neman GrodnoNeman Grodno 2
- Roman Debelko Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 2
- Ruslan Lisakovich IslochIsloch 2
- Ruslan Qurbanov Slavia MozyrSlavia Mozyr 2
- Semen Penchuk FC MinskFC Minsk 2
- Sergey Kislyak Dinamo MinskDinamo Minsk 2
- Sulley Muniru FC MinskFC Minsk 2
- Valeri Gromyko BATE BorisovBATE Borisov 2
- Vladimir Esin Slavia MozyrSlavia Mozyr 2
- Vladislav Malkevich Slavia MozyrSlavia Mozyr 2
- Vladislav Zhuk Slavia MozyrSlavia Mozyr 2
- Yegeniy Yudchits Dynamo BrestDynamo Brest 2
- Yevgeniy Krasnov FK VitebskFK Vitebsk 2
- Yuri Klochkov FK SlutskFK Slutsk 2
- Yurii Kozyrenko IslochIsloch 2
13 Aleksa Pejic Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 1
- Aleksandar Filipovic BATE BorisovBATE Borisov 1
- Aleksandr Anufriev IslochIsloch 1
- Aleksandr Bulychev Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Aleksandr Frantsev FC SmorgonFC Smorgon 1
- Aleksandr Kholodinskiy Sputnik RechitsaSputnik Rechitsa 1
- Aleksandr Svirepa Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Aleksey Antilevski Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 1
- Andrey Chukhley Slavia MozyrSlavia Mozyr 1
- Andrey Khachaturyan Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 1
- Andrey Lebedev FK VitebskFK Vitebsk 1
- Andrey Potapenko FK SlutskFK Slutsk 1
- Anton Shramchenko FC MinskFC Minsk 1
- Artem Fedyanin Sputnik RechitsaSputnik Rechitsa 1
- Artem Petrenko Rukh BrestRukh Brest 1
- Artem Shkurdyuk Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Artem Sokol Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Bakdaulet Zulfikarov Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Benito Zadi Zokou FC SmorgonFC Smorgon 1
- Bogdan Myshenko GomelGomel 1
- Daniil Kopach FC SmorgonFC Smorgon 1
- Daniil Miroshnikov Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Daniil Vigovskiy Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Danila Vorobyev Sputnik RechitsaSputnik Rechitsa 1
- Dario Kolobaric Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 1
- David Tweh Rukh BrestRukh Brest 1
- Dmitri Girs Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Dmitriy Bessmertny BATE BorisovBATE Borisov 1
- Dmitriy Yashin Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 1
- Emmanuel Ovono Slavia MozyrSlavia Mozyr 1
- Eugene Chagovets FC MinskFC Minsk 1
- Evgeni Savostyanov FC SmorgonFC Smorgon 1
- Fabricio Oya Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 1
- Filip Jovic Rukh BrestRukh Brest 1
- Gaby Kiki Dynamo BrestDynamo Brest 1
- Gleb Shevchenko Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 1
- Hayk Mosahanian Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Idris Nuradin FC SmorgonFC Smorgon 1
- Igor Bobko FK SlutskFK Slutsk 1
- Igor Costrov GomelGomel 1
- Igor Yasinski Sputnik RechitsaSputnik Rechitsa 1
- Igor Zenkovich FC MinskFC Minsk 1
- Islam Tlupov Slavia MozyrSlavia Mozyr 1
- Ivan Sadovnichiy Neman GrodnoNeman Grodno 1
- Jeremy Mawatu Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Julius Szoke Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 1
- Kirill Cepenkov Rukh BrestRukh Brest 1
- Kirill Glushchenkov IslochIsloch 1
- Kirill Kirilenko Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 1
- Kirill Pavlyuchek Slavia MozyrSlavia Mozyr 1
- Maksim Kasarab FC MinskFC Minsk 1
- Maksim Myakish IslochIsloch 1
- Maksim Volodjko BATE BorisovBATE Borisov 1
- Maksim Yablonskiy Neman GrodnoNeman Grodno 1
- Marat Buraev FK SlutskFK Slutsk 1
- Matheus Monteiro Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 1
- Mikhail Bashilov Energetik-BGUEnergetik-BGU 1
- Mukhtar Sanusi Dynamo BrestDynamo Brest 1
- Nikita Demchenko Dinamo MinskDinamo Minsk 1
- Nikita Stepanov Neman GrodnoNeman Grodno 1
- Oleg Nikiforenko Rukh BrestRukh Brest 1
- Pavel Karasyov BATE BorisovBATE Borisov 1
- Pavel Rybak BATE BorisovBATE Borisov 1
- Roman Begunov Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk 1
- Ruslan Yudenkov GomelGomel 1
- Sergei Glebko FK SlutskFK Slutsk 1
- Sergey Bondarenko FC SmorgonFC Smorgon 1
- Vadim Milyutin Dynamo BrestDynamo Brest 1
- Valeri Bocherov FK SlutskFK Slutsk 1
- Valeri Gorbachik Torpedo ZhodinoTorpedo Zhodino 1
- Valeri Zhukovski Neman GrodnoNeman Grodno 1
- Vasili Zhurnevich Dynamo BrestDynamo Brest 1
- Vladimir Khvashchinski Dinamo MinskDinamo Minsk 1
- Vladislav Yatskevich FC SmorgonFC Smorgon 1
- William Rukh BrestRukh Brest 1
- Willum Willumsson BATE BorisovBATE Borisov 1
- Yaroslav Oreshkevich Dynamo BrestDynamo Brest 1
- Yaroslav Yarotski FC MinskFC Minsk 1
- Yurii Pantia Slavia MozyrSlavia Mozyr 1
- Zakhar Chervyakov FK VitebskFK Vitebsk 1

Hvilken angriber er farligst i Premier League Se topscorerlisten fra Premier League og vær opmærksom på om spillerne som scorer mange mål er med i kampen før du placerer et væddemål. Topscorerne er vigtige for de enkelte hold og afsavnet af en målfarlig angriber er ofte forskellen på sejr, uafgjort eller nederlag.

Du kan her på livescore.dk finde topscorerlister for alle ligaer i såvel Europa, Asien, Sydamerika, Afrika og Nordamerika.

Se om din favoritangriber er spilleren med flest scorede mål i Premier League.

X

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de seneste nyheder, opdateringer og tilbud fra dine yndlings bookmakers.