Erste Liga topscorer

Østrig
# Spiller Klub Mål
1 Ronivaldo Austria LustenauAustria Lustenau 24
2 David Peham AmstettenAmstetten 19
3 Oliver Markoutz SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 17
4 Fabian Schubert BW LinzBW Linz 15
5 Chukwubuike Adamu FC LieferingFC Liefering 14
- Jefte Betancor RiedRied 14
6 Ercan Kara SV HornSV Horn 13
- Lukas Fridrikas DornbirnDornbirn 13
- Marco Gruell RiedRied 13
7 Daniel Maderner AmstettenAmstetten 12
- Okan Aydin SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 12
8 Marco Hausjell SV HornSV Horn 11
9 Julian Wiessmeier RiedRied 10
- Michael Cheukoua SV HornSV Horn 10
10 Bernd Gschweidl RiedRied 9
- Karim Adeyemi FC LieferingFC Liefering 9
11 Christian Lichtenberger SV LafnitzSV Lafnitz 8
- Darijo Pecirep SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 8
- Okan Yilmaz Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 8
12 Atsushi Zaizen FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 7
- Barnabas Varga SV LafnitzSV Lafnitz 7
- Canillas SV HornSV Horn 7
- Csaba Bukta FC LieferingFC Liefering 7
- Patrick Plojer LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 7
- Tobias Anselm FC LieferingFC Liefering 7
13 Aleksandar Jukic Austria Wien (A)Austria Wien (A) 6
- Alexander Prass FC LieferingFC Liefering 6
- Bojan Mustecic Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 6
- Caner Cavlan Austria Wien (A)Austria Wien (A) 6
- Deniz Mujic DornbirnDornbirn 6
- Egzon Shabani DornbirnDornbirn 6
- Florian Aigner LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 6
- Kresimir Kovacevic SV LafnitzSV Lafnitz 6
- Manprit Sarkaria Austria Wien (A)Austria Wien (A) 6
- Murat Satin FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 6
- Raphael Galle FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 6
- Stefan Nutz RiedRied 6
- Thomas Mayer Austria LustenauAustria Lustenau 6
14 Adolphe Belem Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 5
- Aleksandar Kostic BW LinzBW Linz 5
- Alin Roman Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 5
- Benedikt Pichler Austria Wien (A)Austria Wien (A) 5
- Christopher Cvetko LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 5
- Dominik Hackinger Grazer AKGrazer AK 5
- Gerald Nutz Grazer AKGrazer AK 5
- Josip Martinovic Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 5
- Marco Perchtold Grazer AKGrazer AK 5
- Markus Wallner FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 5
- Martin Kreuzriegler BW LinzBW Linz 5
- Marvin Hernaus Kapfenberger SVKapfenberger SV 5
- Milan Jurdik Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 5
- Muharem Huskovic Austria Wien (A)Austria Wien (A) 5
- Paul Mensah Kapfenberger SVKapfenberger SV 5
15 Andy Reyes LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 4
- Anour El Moukhantir Austria Wien (A)Austria Wien (A) 4
- Can Keles Austria Wien (A)Austria Wien (A) 4
- Daniel Steinwender Austria LustenauAustria Lustenau 4
- Elias Felber Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 4
- Fabian Benko LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 4
- Leo Mikic Kapfenberger SVKapfenberger SV 4
- Luis Phelipe FC LieferingFC Liefering 4
- Luka Sucic FC LieferingFC Liefering 4
- Lukas Tursch BW LinzBW Linz 4
- Marcel Canadi AmstettenAmstetten 4
- Markus Rusek SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 4
- Matthias Morys Austria LustenauAustria Lustenau 4
- Michael Halbartschlager Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 4
- Mirsad Sulejmanovic Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 4
- Nicolas Meister LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 4
- Niels Hahn Austria Wien (A)Austria Wien (A) 4
- Oliver Filip BW LinzBW Linz 4
- Petar Zubak SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 4
- Philipp Pomer BW LinzBW Linz 4
- Stefan Meusburger FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 4
- Sunday Faleye FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 4
- Thomas Reifeltshammer RiedRied 4
- Valentino Mueller LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 4
16 Alberto Prada Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 3
- Alexander Gruendler FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 3
- Alexander Ranacher Austria LustenauAustria Lustenau 3
- Alexander Rother Grazer AKGrazer AK 3
- Andres Andrade LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 3
- Balakiyem Takougnadi RiedRied 3
- Christian Bubalovic Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 3
- Christoph Freitag Austria LustenauAustria Lustenau 3
- David Sencar Kapfenberger SVKapfenberger SV 3
- Florian Sittsam SV HornSV Horn 3
- Ibrahim Bingoel Kapfenberger SVKapfenberger SV 3
- Johannes Handl Austria Wien (A)Austria Wien (A) 3
- Kevin Brandstaetter Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 3
- Levan Eloshvili Kapfenberger SVKapfenberger SV 3
- Manuel Kerhe RiedRied 3
- Matthias Wurm AmstettenAmstetten 3
- Nicolas Seiwald FC LieferingFC Liefering 3
- Patrick Greil SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 3
- Patrick Monteiro SV HornSV Horn 3
- Philipp Huetter SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 3
- Philipp Schellnegger Grazer AKGrazer AK 3
- Rene Gartler LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 3
- Sterling Yateke Austria Wien (A)Austria Wien (A) 3
- Thomas Froeschl BW LinzBW Linz 3
- Tolga Guenes Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 3
17 Albin Gashi Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 2
- Alexander Joppich FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 2
- Amar Dedic FC LieferingFC Liefering 2
- Andreas Malin DornbirnDornbirn 2
- Andree Neumayer SV HornSV Horn 2
- Anes Omerovic DornbirnDornbirn 2
- Benjamin Hadzic SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 2
- Bernd Kager SV LafnitzSV Lafnitz 2
- Csaba Mester Austria Wien (A)Austria Wien (A) 2
- Daniel Tiefenbach Austria LustenauAustria Lustenau 2
- David Affengruber FC LieferingFC Liefering 2
- David Otter SV LafnitzSV Lafnitz 2
- David Schloffer SV LafnitzSV Lafnitz 2
- Dominik Prokop Austria Wien (A)Austria Wien (A) 2
- Dominik Reiter LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 2
- Elvin Ibrisimovic FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 2
- Filip Skvorc Kapfenberger SVKapfenberger SV 2
- Filip Smoljan Grazer AKGrazer AK 2
- Florian Jaritz SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 2
- Florian Prirsch DornbirnDornbirn 2
- Florian Prohart SV LafnitzSV Lafnitz 2
- Ivan Kovacec RiedRied 2
- Ivo Kralj Kapfenberger SVKapfenberger SV 2
- Jose Lucas Grazer AKGrazer AK 2
- Jung-Min Kim FC LieferingFC Liefering 2
- Kofi Schulz AmstettenAmstetten 2
- Kosmas Gezos SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 2
- Lukas Fadinger SV LafnitzSV Lafnitz 2
- Lukas Katnik Austria LustenauAustria Lustenau 2
- Manuel Seidl AmstettenAmstetten 2
- Marcel Toth SV HornSV Horn 2
- Marcel Ziegl RiedRied 2
- Marco Gantschnig Grazer AKGrazer AK 2
- Marco Krainz Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 2
- Mario Kroepfl SV LafnitzSV Lafnitz 2
- Mario Stefel SV HornSV Horn 2
- Martin Harrer Grazer AKGrazer AK 2
- Maudo Austria Wien (A)Austria Wien (A) 2
- Maurice Mathis DornbirnDornbirn 2
- Maurits Kjaergaard FC LieferingFC Liefering 2
- Nikola Jelisic BW LinzBW Linz 2
- Nikola Stosic FC LieferingFC Liefering 2
- Patrick Schagerl AmstettenAmstetten 2
- Patrick Wimmer Austria Wien (A)Austria Wien (A) 2
- Paul Kiedl Grazer AKGrazer AK 2
- Pius Grabher Austria LustenauAustria Lustenau 2
- Sandro Zakany SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 2
- Sebastian Aigner FC LieferingFC Liefering 2
- Sebastian Dirnberger AmstettenAmstetten 2
- Sebastian Feyrer Austria LustenauAustria Lustenau 2
- Slobodan Mihajlovic Grazer AKGrazer AK 2
- Stefan Feiertag Austria Wien (A)Austria Wien (A) 2
- Stefano Surdanovic BW LinzBW Linz 2
- Turgay Gemicibasi BW LinzBW Linz 2
- Valentin Grubeck RiedRied 2
- Youba Diarra FC LieferingFC Liefering 2
18 Alem Pasic Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 1
- Alexander Michlmayr LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 1
- Amoy Brown Austria LustenauAustria Lustenau 1
- Ante Bajic RiedRied 1
- Benjamin Redzic SV HornSV Horn 1
- Benjamin Rosenberger Grazer AKGrazer AK 1
- Benjamin Sesko FC LieferingFC Liefering 1
- Burak Yilmaz Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 1
- Christian Haselberger SV HornSV Horn 1
- Christoph Domig DornbirnDornbirn 1
- Christopher Bibaku Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 1
- Daniel Gremsl AmstettenAmstetten 1
- David Schnegg LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 1
- Dieter Elsneg Grazer AKGrazer AK 1
- Ertugrul Yildirim FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 1
- Fabian Vyhnalek SV HornSV Horn 1
- Felix Mandl FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 1
- Filip Faletar SV HornSV Horn 1
- Franco Joppi DornbirnDornbirn 1
- Georg Grasser SV LafnitzSV Lafnitz 1
- Ibrahima Drame LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 1
- Illia Zubkov Kapfenberger SVKapfenberger SV 1
- Ivan Saravanja SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 1
- Jan Boller LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 1
- Jan Gassmann Austria Wien (A)Austria Wien (A) 1
- Josef Pross Austria Wien (A)Austria Wien (A) 1
- Julian Tomka SV LafnitzSV Lafnitz 1
- Julian von Haacke SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 1
- Kenan Kirim AmstettenAmstetten 1
- Kennedy Boateng RiedRied 1
- Kristijan Makovec Kapfenberger SVKapfenberger SV 1
- Luka Kiric Grazer AKGrazer AK 1
- Luka Pisacic SV LafnitzSV Lafnitz 1
- Lukas Allgaeuer DornbirnDornbirn 1
- Lukas Hupfauf FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 1
- Lukas Malicsek SV HornSV Horn 1
- Lukas Prokop Austria Wien (A)Austria Wien (A) 1
- Manuel Holzmann Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 1
- Marco Sahanek Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 1
- Marco Stark AmstettenAmstetten 1
- Martin Grasegger BW LinzBW Linz 1
- Martin Rodler SV LafnitzSV Lafnitz 1
- Matthaeus Taferner FC Wacker InnsbruckFC Wacker Innsbruck 1
- Maximilian Entrup SV LafnitzSV Lafnitz 1
- Michael Lang Kapfenberger SVKapfenberger SV 1
- Michael Wildbacher Kapfenberger SVKapfenberger SV 1
- Milos Jovicic SV LafnitzSV Lafnitz 1
- Mohamed Camara FC LieferingFC Liefering 1
- Moritz Wuerdinger LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 1
- Nosa Iyobosa Edokpolor BW LinzBW Linz 1
- Okan Ekmekci Kapfenberger SVKapfenberger SV 1
- Olivier N'Zi LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 1
- Osarenren Okungbowa Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 1
- Pascal Hofstaetter Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 1
- Pascal Macher Austria Wien (A)Austria Wien (A) 1
- Patrik Eler Austria LustenauAustria Lustenau 1
- Paul Komolafe Kapfenberger SVKapfenberger SV 1
- Philipp Gallhuber AmstettenAmstetten 1
- Philipp Siegl SV HornSV Horn 1
- Philipp Wendler Grazer AKGrazer AK 1
- Pierre Nagler LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 1
- Polydoros Gezos SK Austria KlagenfurtSK Austria Klagenfurt 1
- Samuel Major FC LieferingFC Liefering 1
- Samuel Oppong Kapfenberger SVKapfenberger SV 1
- Sebastian Boenisch Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 1
- Sebastian Breuer LASK Juniors OÖLASK Juniors OÖ 1
- Stefan Pfeifer Grazer AKGrazer AK 1
- Thomas Himmelfreundpointner Vorwärts SteyrVorwärts Steyr 1
- Thomas Zuendel Grazer AKGrazer AK 1
- Tin Plavotic Floridsdorfer ACFloridsdorfer AC 1
- Tobias Berger Austria LustenauAustria Lustenau 1
- Tobias Messing BW LinzBW Linz 1
- Vesel Demaku Austria Wien (A)Austria Wien (A) 1
- Wale Musa Alli AmstettenAmstetten 1
- Wallace Austria LustenauAustria Lustenau 1
- Willian Rodrigues SV LafnitzSV Lafnitz 1
- Ygor DornbirnDornbirn 1

Hvilken angriber er farligst i Erste Liga Se topscorerlisten fra Erste Liga og vær opmærksom på om spillerne som scorer mange mål er med i kampen før du placerer et væddemål. Topscorerne er vigtige for de enkelte hold og afsavnet af en målfarlig angriber er ofte forskellen på sejr, uafgjort eller nederlag.

Du kan her på livescore.dk finde topscorerlister for alle ligaer i såvel Europa, Asien, Sydamerika, Afrika og Nordamerika.

Se om din favoritangriber er spilleren med flest scorede mål i Erste Liga.