Champions League

International
1. runde
28-06-2016 18:00 Flora Tallinn 2 - 1 Lincoln Red Imps FC
28-06-2016 19:00 Valletta 1 - 0 B36 Torshavn
28-06-2016 20:00 TNS 2 - 1 SP Tre Penne
28-06-2016 20:00 FC Santa Coloma 0 - 0 Alashkert FC
05-07-2016 17:00 Alashkert FC 3 - 0 FC Santa Coloma
05-07-2016 19:00 B36 Torshavn 2 - 1 Valletta
05-07-2016 20:30 SP Tre Penne 0 - 3 TNS
06-07-2016 19:00 Lincoln Red Imps FC 2 - 0 Flora Tallinn
2. runde
12-07-2016 18:30 Zrinjski Mostar 1 - 1 Legia Warszawa
12-07-2016 19:00 Qarabag FK 2 - 0 F91 Dudelange
12-07-2016 19:00 Dinamo Tbilisi 2 - 0 Alashkert FC
12-07-2016 19:50 Hapoel Beer Sheva 3 - 2 FC Sheriff
12-07-2016 20:00 BATE Borisov 2 - 0 SJK
12-07-2016 20:00 Lincoln Red Imps FC 1 - 0 Celtic
12-07-2016 20:00 Valletta 1 - 2 Røde Stjerne
12-07-2016 20:00 TNS 0 - 0 APOEL Nicosia
12-07-2016 20:30 Salzburg 1 - 0 FK Liepaja
12-07-2016 20:45 FK Vardar Skopje 1 - 2 Dinamo Zagreb
13-07-2016 19:15 Zalgiris Wilna 0 - 0 FC Astana
13-07-2016 19:15 Rosenborg 3 - 1 IFK Norrköping
13-07-2016 19:30 Ludogorets 2 - 0 Mladost Podgorica
13-07-2016 20:00 Skenderbeu - - - Ferencvaros
13-07-2016 20:00 Crusaders 0 - 3 FC København
13-07-2016 20:00 Partizani 1 - 1 Ferencvaros
13-07-2016 20:30 Olimpija Ljubljana 3 - 4 Trencin
13-07-2016 20:45 Dundalk 1 - 1 FH Hafnarfjordur
19-07-2016 17:00 Alashkert FC 1 - 1 Dinamo Tbilisi
19-07-2016 18:00 FK Liepaja 0 - 2 Salzburg
19-07-2016 19:00 FC Sheriff 0 - 0 Hapoel Beer Sheva
19-07-2016 19:00 SJK 2 - 2 BATE Borisov
19-07-2016 19:00 APOEL Nicosia 3 - 0 TNS
19-07-2016 19:15 FC København 6 - 0 Crusaders
19-07-2016 20:30 Røde Stjerne 2 - 1 Valletta
19-07-2016 20:45 Mladost Podgorica 0 - 3 Ludogorets
19-07-2016 20:45 Legia Warszawa 2 - 0 Zrinjski Mostar
20-07-2016 16:00 FC Astana 2 - 1 Zalgiris Wilna
20-07-2016 18:00 F91 Dudelange 1 - 1 Qarabag FK
20-07-2016 19:15 IFK Norrköping 3 - 2 Rosenborg
20-07-2016 19:30 Ferencvaros - - - Skenderbeu
20-07-2016 19:30 Ferencvaros 2 - 4 Partizani
20-07-2016 20:15 Trencin 2 - 3 Olimpija Ljubljana
20-07-2016 20:45 Dinamo Zagreb 3 - 2 FK Vardar Skopje
20-07-2016 20:45 Celtic 3 - 0 Lincoln Red Imps FC
20-07-2016 21:15 FH Hafnarfjordur 2 - 2 Dundalk
3. runde
26-07-2016 20:00 BATE Borisov 1 - 0 Dundalk
26-07-2016 20:00 Ludogorets 2 - 2 Røde Stjerne
26-07-2016 20:00 Sparta Prag 1 - 1 Steaua Bukarest
26-07-2016 20:15 Viktoria Plzen 0 - 0 Qarabag FK
26-07-2016 20:15 Partizani 0 - 1 Salzburg
26-07-2016 20:30 FC Rostov 2 - 2 Anderlecht
26-07-2016 20:45 Dinamo Zagreb 2 - 0 Dinamo Tbilisi
26-07-2016 20:45 Ajax 1 - 1 PAOK
26-07-2016 20:45 Shakhtar Donetsk 2 - 0 Young Boys
27-07-2016 16:00 FC Astana 1 - 1 Celtic
27-07-2016 19:15 Rosenborg 2 - 1 APOEL Nicosia
27-07-2016 19:30 Astra Giurgiu 1 - 1 FC København
27-07-2016 20:30 Trencin 0 - 1 Legia Warszawa
27-07-2016 20:30 Fenerbahce 2 - 1 Monaco
27-07-2016 20:45 Olympiacos 0 - 0 Hapoel Beer Sheva
02-08-2016 18:30 Qarabag FK 1 - 1 Viktoria Plzen
02-08-2016 19:00 APOEL Nicosia 3 - 0 Rosenborg
02-08-2016 19:00 Dinamo Tbilisi 0 - 1 Dinamo Zagreb
02-08-2016 20:30 Røde Stjerne 2 - 4 Ludogorets
02-08-2016 21:00 Dundalk 3 - 0 BATE Borisov
03-08-2016 19:45 FC København 3 - 0 Astra Giurgiu
03-08-2016 19:45 Steaua Bukarest 2 - 0 Sparta Prag
03-08-2016 20:00 Hapoel Beer Sheva 1 - 0 Olympiacos
03-08-2016 20:15 Young Boys 6 - 2 Shakhtar Donetsk
03-08-2016 20:30 Salzburg 2 - 0 Partizani
03-08-2016 20:30 PAOK 1 - 2 Ajax
03-08-2016 20:45 Celtic 2 - 1 FC Astana
03-08-2016 20:45 Anderlecht 0 - 2 FC Rostov
03-08-2016 20:45 Monaco 3 - 1 Fenerbahce
03-08-2016 20:45 Legia Warszawa 0 - 0 Trencin
final
16-08-2016 20:45 FC København 1 - 0 APOEL Nicosia
16-08-2016 20:45 Dinamo Zagreb 1 - 1 Salzburg
16-08-2016 20:45 Steaua Bukarest 0 - 5 Manchester City
16-08-2016 20:45 Ajax 1 - 1 FC Rostov
16-08-2016 20:45 Young Boys 1 - 3 B. Mönchengladbach
17-08-2016 20:45 Ludogorets 2 - 0 Viktoria Plzen
17-08-2016 20:45 Celtic 5 - 2 Hapoel Beer Sheva
17-08-2016 20:45 Dundalk 0 - 2 Legia Warszawa
17-08-2016 20:45 FC Porto 1 - 1 Roma
17-08-2016 20:45 Villarreal 1 - 2 Monaco
23-08-2016 20:45 Viktoria Plzen 2 - 2 Ludogorets
23-08-2016 20:45 Hapoel Beer Sheva 2 - 0 Celtic
23-08-2016 20:45 Legia Warszawa 1 - 1 Dundalk
23-08-2016 20:45 Roma 0 - 3 FC Porto
23-08-2016 20:45 Monaco 1 - 0 Villarreal
24-08-2016 20:45 APOEL Nicosia 1 - 1 FC København
24-08-2016 20:45 Salzburg 1 - 2 Dinamo Zagreb
24-08-2016 20:45 Manchester City 1 - 0 Steaua Bukarest
24-08-2016 20:45 FC Rostov 4 - 1 Ajax
24-08-2016 20:45 B. Mönchengladbach 6 - 1 Young Boys
1. runde
13-09-2016 20:45 Paris Saint Germain 1 - 1 Arsenal
13-09-2016 20:45 Basel 1 - 1 Ludogorets
13-09-2016 20:45 Dynamo Kiev 1 - 2 Napoli
13-09-2016 20:45 Benfica 1 - 1 Besiktas
13-09-2016 20:45 Barcelona 7 - 0 Celtic
13-09-2016 20:45 Bayern München 5 - 0 FC Rostov
13-09-2016 20:45 PSV Eindhoven 0 - 1 Atletico Madrid
14-09-2016 20:45 Manchester City 4 - 0 B. Mönchengladbach
14-09-2016 20:45 Lyon 3 - 0 Dinamo Zagreb
14-09-2016 20:45 Juventus 0 - 0 Sevilla
14-09-2016 20:45 Club Brugge 0 - 3 Leicester
14-09-2016 20:45 FC Porto 1 - 1 FC København
14-09-2016 20:45 Bayer Leverkusen 2 - 2 CSKA Moskva
14-09-2016 20:45 Tottenham 1 - 2 Monaco
14-09-2016 20:45 Real Madrid 2 - 1 Sporting CP
14-09-2016 20:45 Legia Warszawa 0 - 6 Borussia Dortmund
2. runde
27-09-2016 20:45 Sevilla 1 - 0 Lyon
27-09-2016 20:45 Dinamo Zagreb 0 - 4 Juventus
27-09-2016 20:45 FC København 4 - 0 Club Brugge
27-09-2016 20:45 Leicester 1 - 0 FC Porto
27-09-2016 20:45 Monaco 1 - 1 Bayer Leverkusen
27-09-2016 20:45 CSKA Moskva 0 - 1 Tottenham
27-09-2016 20:45 Borussia Dortmund 2 - 2 Real Madrid
27-09-2016 20:45 Sporting CP 2 - 0 Legia Warszawa
28-09-2016 20:45 Ludogorets 1 - 3 Paris Saint Germain
28-09-2016 20:45 Arsenal 2 - 0 Basel
28-09-2016 20:45 Besiktas 1 - 1 Dynamo Kiev
28-09-2016 20:45 Napoli 4 - 2 Benfica
28-09-2016 20:45 B. Mönchengladbach 1 - 2 Barcelona
28-09-2016 20:45 Celtic 3 - 3 Manchester City
28-09-2016 20:45 Atletico Madrid 1 - 0 Bayern München
28-09-2016 20:45 FC Rostov 2 - 2 PSV Eindhoven
3. runde
18-10-2016 20:45 Dinamo Zagreb 0 - 1 Sevilla
18-10-2016 20:45 Lyon 0 - 1 Juventus
18-10-2016 20:45 Leicester 1 - 0 FC København
18-10-2016 20:45 Club Brugge 1 - 2 FC Porto
18-10-2016 20:45 CSKA Moskva 1 - 1 Monaco
18-10-2016 20:45 Bayer Leverkusen 0 - 0 Tottenham
18-10-2016 20:45 Sporting CP 1 - 2 Borussia Dortmund
18-10-2016 20:45 Real Madrid 5 - 1 Legia Warszawa
19-10-2016 20:45 Arsenal 6 - 0 Ludogorets
19-10-2016 20:45 Paris Saint Germain 3 - 0 Basel
19-10-2016 20:45 Napoli 2 - 3 Besiktas
19-10-2016 20:45 Dynamo Kiev 0 - 2 Benfica
19-10-2016 20:45 Celtic 0 - 2 B. Mönchengladbach
19-10-2016 20:45 Barcelona 4 - 0 Manchester City
19-10-2016 20:45 FC Rostov 0 - 1 Atletico Madrid
19-10-2016 20:45 Bayern München 4 - 1 PSV Eindhoven
4. runde
01-11-2016 18:45 Besiktas 1 - 1 Napoli
01-11-2016 20:45 Ludogorets 2 - 3 Arsenal
01-11-2016 20:45 Basel 1 - 2 Paris Saint Germain
01-11-2016 20:45 Benfica 1 - 0 Dynamo Kiev
01-11-2016 20:45 B. Mönchengladbach 1 - 1 Celtic
01-11-2016 20:45 Manchester City 3 - 1 Barcelona
01-11-2016 20:45 Atletico Madrid 2 - 1 FC Rostov
01-11-2016 20:45 PSV Eindhoven 1 - 2 Bayern München
02-11-2016 20:45 Sevilla 4 - 0 Dinamo Zagreb
02-11-2016 20:45 Juventus 1 - 1 Lyon
02-11-2016 20:45 FC København 0 - 0 Leicester
02-11-2016 20:45 FC Porto 1 - 0 Club Brugge
02-11-2016 20:45 Monaco 3 - 0 CSKA Moskva
02-11-2016 20:45 Tottenham 0 - 1 Bayer Leverkusen
02-11-2016 20:45 Borussia Dortmund 1 - 0 Sporting CP
02-11-2016 20:45 Legia Warszawa 3 - 3 Real Madrid
5. runde
22-11-2016 18:00 CSKA Moskva 1 - 1 Bayer Leverkusen
22-11-2016 20:45 Dinamo Zagreb 0 - 1 Lyon
22-11-2016 20:45 Sevilla 1 - 3 Juventus
22-11-2016 20:45 Leicester 2 - 1 Club Brugge
22-11-2016 20:45 FC København 0 - 0 FC Porto
22-11-2016 20:45 Monaco 2 - 1 Tottenham
22-11-2016 20:45 Sporting CP 1 - 2 Real Madrid
22-11-2016 20:45 Borussia Dortmund 8 - 4 Legia Warszawa
23-11-2016 18:00 FC Rostov 3 - 2 Bayern München
23-11-2016 18:45 Besiktas 3 - 3 Benfica
23-11-2016 20:45 Arsenal 2 - 2 Paris Saint Germain
23-11-2016 20:45 Ludogorets 0 - 0 Basel
23-11-2016 20:45 Napoli 0 - 0 Dynamo Kiev
23-11-2016 20:45 Celtic 0 - 2 Barcelona
23-11-2016 20:45 B. Mönchengladbach 1 - 1 Manchester City
23-11-2016 20:45 Atletico Madrid 2 - 0 PSV Eindhoven
6. runde
06-12-2016 20:45 Paris Saint Germain 2 - 2 Ludogorets
06-12-2016 20:45 Basel 1 - 4 Arsenal
06-12-2016 20:45 Dynamo Kiev 6 - 0 Besiktas
06-12-2016 20:45 Benfica 1 - 2 Napoli
06-12-2016 20:45 Barcelona 4 - 0 B. Mönchengladbach
06-12-2016 20:45 Manchester City 1 - 1 Celtic
06-12-2016 20:45 Bayern München 1 - 0 Atletico Madrid
06-12-2016 20:45 PSV Eindhoven 0 - 0 FC Rostov
07-12-2016 20:45 Lyon 0 - 0 Sevilla
07-12-2016 20:45 Juventus 2 - 0 Dinamo Zagreb
07-12-2016 20:45 Club Brugge 0 - 2 FC København
07-12-2016 20:45 FC Porto 5 - 0 Leicester
07-12-2016 20:45 Bayer Leverkusen 3 - 0 Monaco
07-12-2016 20:45 Tottenham 3 - 1 CSKA Moskva
07-12-2016 20:45 Real Madrid 2 - 2 Borussia Dortmund
07-12-2016 20:45 Legia Warszawa 1 - 0 Sporting CP
1/8
14-02-2017 20:45 Paris Saint Germain 4 - 0 Barcelona
14-02-2017 20:45 Benfica 1 - 0 Borussia Dortmund
15-02-2017 20:45 Bayern München 5 - 1 Arsenal
15-02-2017 20:45 Real Madrid 3 - 1 Napoli
21-02-2017 20:45 Manchester City 5 - 3 Monaco
21-02-2017 20:45 Bayer Leverkusen 2 - 4 Atletico Madrid
22-02-2017 20:45 FC Porto 0 - 2 Juventus
22-02-2017 20:45 Sevilla 2 - 1 Leicester
07-03-2017 20:45 Arsenal 1 - 5 Bayern München
07-03-2017 20:45 Napoli 1 - 3 Real Madrid
08-03-2017 20:45 Barcelona 6 - 1 Paris Saint Germain
08-03-2017 20:45 Borussia Dortmund 4 - 0 Benfica
14-03-2017 20:45 Juventus 1 - 0 FC Porto
14-03-2017 20:45 Leicester 2 - 0 Sevilla
15-03-2017 20:45 Monaco 3 - 1 Manchester City
15-03-2017 20:45 Atletico Madrid 0 - 0 Bayer Leverkusen
1/4
11-04-2017 20:45 Borussia Dortmund - - - Monaco
11-04-2017 20:45 Juventus - - - Barcelona
12-04-2017 20:45 Atletico Madrid - - - Leicester
12-04-2017 20:45 Bayern München - - - Real Madrid
18-04-2017 20:45 Leicester - - - Atletico Madrid
18-04-2017 20:45 Real Madrid - - - Bayern München
19-04-2017 20:45 Monaco - - - Borussia Dortmund
19-04-2017 20:45 Barcelona - - - Juventus

Her finder du kampprogrammet for Champions League Se alle datoer for sæsonens kamp, sammenlign klubbernes modstandere til slut i sæsonen hvor det resterende kampprogram har stor betydning for hvem der ender med at vinde ligaen, kvalificere sig til europæiske turneringer og naturligvis hvem der har størst risiko for at rykke ned.

Kampprogrammet opdateres med udskudte kampe og ændringer af datoer hvis sådanne indtræffer.